Menu

O rozhledně

ZÁKLADNÍ INFORMACE

výšková kóta založení: 346, 5 m.n.m.
celková výška rozhledny: 25,7 m
výška vyhlídkové plošiny: 14,8 m 
materiál: hoblovaný předsušený modřín, schodiště: hoblovaný sušený dub, žerď: ocelová zinkovaná trubka 133/5 mm, výška 10 m, s korouhví a signálním světlem  

 

BARA_B4

 

SVĚTOVÝ UNIKÁT

Atypická a unikátní konstrukce tvaru trojbokého komolého jehlanu je dle autora rozhledny, architekta Martina Rajniše, ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě. Lehká a vzdušná konstrukce rozhledny je vyrobena z modřínového a dubového dřeva, které pochází z chrudimských městských lesů. Na stavbu bylo použito 41,3 m3 dřeva z modřínu a 1,2 m3 dřeva dubového. Modřínová prkna jsou složena do tvaru zužujícího se jehlanu, mezi ně jsou vloženy čtvercové prokládky vyrobené z latí. Věž stojí v letištním koridoru, a proto je opatřena signálním světlem – ve dne bílým, v noci červeným. Vedle rozhledny je stejnou technologií duté hráně postaven dřevěný obslužný domek, který slouží jako prodejna s občerstvením a zázemí pro obsluhu lanového parku.

Životnost staveb při pravidelné údržbě je odhadnuta na 20 let.

 

KONSTRUKCE ROZHLEDNY BÁRA

Stavba je navržena s použitím obvyklé konstrukce dřevěných hrání. Jejím specifikem je proměnlivá výška konstrukce v závislosti na aktuální vlhkosti dřeva. Nosnou konstrukci tvoří komolý trojboký jehlan vyskládaný z modřínových prken 25 x 180 mm s osovou vzdáleností 210 mm a z prokládek z latí 40/60 mm. Základový rovnostranný trojúhelník je o rozměrech 13, 8 x 13, 8 x 13, 8 m. Dřevěné konstrukce jsou namáhány pouze na tlak. Tahové síly přenáší ocelová pozinkovaná lana Ø 6 a 10 mm. Smykové síly jsou zajištěny vlastní váhou konstrukce, zavětrováním,  hřebíkovými spoji prken a kampováním (drážkováním) prokládku.

V hranách věže jsou použity masivní kampované prokládky propojené tesařskými vruty HBS torx 8/180 mm Rothoblaas. V mezilehlých prokládcích jsou také použity masivní hranoly. Vnitrní strany nohou rozhledny jsou pro zvýšení tuhosti vyplněny hrání z prken.

Celková výška rozhledny včetně žerdi s překážkovým návěstidlem je 25,7 m. Vyhlídková plošina je ve výši 14,8 m a má tvar rovnostranného trojúhelníku 5 x 5 x 5 m.

Rozhlednu ukotvuje trojice lan o průměru 10 mm se závažím. Původní svislé kotvení Báry je zesíleno použitím kladkostroje se zavěšenými koši závaží a doplněno automatickým blokovacím systémem, řízeným meterologickou stanicí. 

Do konstrukce rozhledny je zavěšeno válcové dřevěné schodiště se 65 dubovými schody, které působí jako stabilizační protizávaží horní podesty. Stupně schodiště jsou tvořeny z dvojice trojúhelníkových profilů tl. 30 mm. Střední vřeteno tvoří závitová tyč o průměru 20 mm.

Pro zvýšení životnosti zastřešuje v zimním období konstrukci schodiště odnímatelná průhledná polykarbonátová stříška.

 

IMG_6941

 

OBSLUŽNÝ DOMEK S OBČERSTVENÍM

Pro stavbu domku byl použit záměrně podobný stavební systém jako u konstrukce rozhledny. Proti nepřízni počasí jsou návštěvníci chráněni skleněnou střechou s vnějším stíněním.

 

Projektant: e-MRAK s.r.o.,  Architektonická Kancelář prof.ing.arch. Martin Rajniš
Investor: Město Chrudim
Stavebník: Městské lesy Chrudim, s.r.o.